Відкриті уроки

Урок української мови

(3
клас)


Тема:  Звертання в реченнях . Розділові знаки при звертанні.

Мета:
-         узагальнити й систематизувати знання учнів про звертання його види, правила написання ;
-         формувати вміння визначати звертання в  реченнях, розставляти розділові знаки ;
-         розвивати творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звернень, конструювати речення за опорними словами ;
-         розвивати зв’язне мовлення учнів, уміння порівнювати предмети, міркувати, розвивати естетичний смак;
-         виховувати культуру усного мовлення, почуття прекрасного.

Обладнання:
-         мультимедійний центр (проектор, екран, ноутбук);
-         музичне оформлення
-         предмети для складання діалогу;
-         індивідуальні дошки. крейда;
-         «Чарівне дерево» (конверта із завданням);
-         картки для складання правила ;
-         таблиці «Капітофха», «Закінчення в словах у звертанні» «Зразок каліграфічного написання букви Тт»;
-         картки для оформлення дошки;
-         картки для оцінювання

ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Вчитель: Любі діти! У наш клас
                Завітали гості щирі,
                Привітайте в добрий час
                Гостей посмішкою й миром.
                                 * * *
                 Щоб урок пройшов не марно,
                 Треба сісти рівно й гарно,
                 І довкола озирнутись.
                 І сусіду посміхнутись.
                 А щоб знання здобути
                 Треба … (уважними) бути!
- Отже, починаємо наш урок. Приготувалися до експрес-опитування. Використовуємо «світлофорики».

ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Тест:
1.     Визнач правильне твердження:
     А. Речення – це набір слів.
Б. Речення – це пов’язанні за змістом слова.
В. Речення  це різні частини мови.
2. За метою висловлювання речення бувають:
А. Розповідні,питальні,спонукальні.
Б. Окличні,неокличні.
3. За інтонацією речення бувають:
А. Питальні, розповідні, спонукальні.
Б. Окличні,неокличні.
4. Розповідними називається речення, у якому:
А. Про щось або про когось розповідається.
Б. Про щось або про когось запитується.
5. Спонукальним називається речення, у якому:
А. Про щось або про когось запитується.
Б. Висловлюється заклик до дії.
(Відповіді: Б,А,Б,А,Б) – в картку оцінювання за кожну правильну відповідь-1 бал., всього-5 балів).
2.     Каліграфічна хвилинка.
Т /// mm
Та це ж настала весна!
Квітне верба запашна.
-         Прочитайте перше речення. Яке це речення за метою висловлювання? (розповідне)
-         Яке це речення за інтонацією? (окличне)
-         Про що розповідається в другому реченні? (про вербу).
     (Звучить музика, діти розбирають крейду)
3.     Робота на індивідуальних дощечках крейдою.
Завдання : розібрати слово квітне за будовою
(Перевірка ;  за правильну відповідь -1 бал.)
4.     Орфографічна хвилинка.
Мета: повторення орфограми «Правопис префіксів роз -,без -, з-(с-)
Демонстрування схеми «КАПЕТОФХА»
    Стемніти, розписати, розвідати,
злити, сховати, зсипати, безкрилий, схуднути.
(Самоперевірка – за кожне вірно записане слово – 1 бал, всього-8балів).
5. Бліц - опитування :
1)    Якими вони бувають за метою висловлювання?
2)    Якими бувають речення за інтонацією?
3)    Які розділові знаки можуть стояти в кінці речення?
4)    Продовжить речення:
«Люди користуються реченням, щоб…»
- А зараз увага на таблицю:
                                                        РЕЧЕННЯ

виражає                розповідні                      неокличні                       в кінці
закінчену              питальні                         окличні                           речень
думку                    спонукальні                                                      ставиться (. ? !)
- Хто з вас зробить висновок-узагальнення про те, що нам відомо по темі «Речення»?
- Отже, діти, ви відповіли на всі питання, ми можемо рухатися далі.

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
Вчитель: Діти, над якою темою ми будемо сьогодні працювати ви дізнається відгадавши слово, а допоможе вам таблиця «Замок натурального ряда чисел»
( учні зібрали слово – ЗВЕРНЕННЯ)
Отже, нам треба …
     ЗНАТИ                                Звертання в  реченнях

                                    - читати з питальною інформацією;
   УМІТИ                    - розставляти розділові знаки;
                                    - запам’ятати правопис слів;
                                    - використовувати їх у своєму мовленні

Вчитель:    -Чи потрібні звертання в нашому житті? (-//-//-)
                      - Де найчастіше використовуються звертання?
                      - На ці питання ви повинні відповісти в кінці уроку.

ІV. Вивчення нової теми.
1.Мультимедійна презентація (Звертання. Розділові знаки при звертаннях.)Нова школа. Мультимедійний підручник 3 клас)
Мовка та Суржик пояснюють новий матеріал та дають завдання учням.

V. Робота по темі.

1.1. Тренувальні вправи.
-Позначте речення із звертанням   -  1 бал;
-Виписати звертання   -  1 бал;
-Розділіть слова на дві групи : на звертання та не звертання   -1 бал;
-Поставьте розділові знаки   -3 бали.
2. Робота в парах.
Скласти діалог  використовуючи звертання (для складання діалогу учні вибирають предмет з чарівної скриньки (м’яч, сопілка, мило, яблуко, квітка, олівці).                                                  – 2 бали.
 3. Самостійна робота. Різнорівневі завдання .
(На дошці «Чарівне дерево» з кольоровими конвертами).
Вчитель: А зараз, діти, оцініть свої сили та оберіть для себе завдання.
З.           – Робота з підручником. № 312 (Виписати речення із звертанням)
                                                                                                       2 бали.
Ж.          – Робота з підручником. № 314 (На перебудову речень)
                                                                                                        4 бали.
Ч.           – Творча робота. (написати листівку привітання матусі до дня
                                                матері).                                          6 балів.
4.  На екрані  уривок із мультфільму «Дощику,дощику, припусти…»
Завдання: Порахувати кількість речень із звертанням.  (5)       5 балів

VІ. Підсумок уроку.

·        Конкурс на  найцікавіше питання, що стосується сьогоднішнього уроку укр. мови.
- Чому навчились на уроці? (-//-//-//-)


•  Складання пам’ятки « Звертання»

                                          ЗВЕРТАННЯ
                                                      

Це слово або               в усному мовленні      на письмі                    правопис
сполучення слів,               /                                      \              хлопці     -      у,о,е
що назівають того,     інтонація                      комами         дівчата      -    о,є,е,ю
до кого звертаються                                      знак оклику   до жінок    - о.о чи є,о
                                                                                               до чоловіків-о,у чи е,у
ЗВЕРТАННЯ
ЗАКІНЧЕННЯ
до хлопчиків
…у,о,е
до дівчаток
…о,є,е,ю
до дорослих жінок
…о,о чи є,о
до дорослих чоловіків
…о,у, чи е,у
·        Оцінювання
(учні рахують кількість балів)
< 10   -   «3»    бали.
10-19       -  «4»  -  «6»;
20-27   -  «7»  -  «9»;
28-34    -  «10» - «12»;

VІІІ. Домашнє завдання
Достатній рівень – вправа № 315 (2)
Високий рівень –  вправа № 315 (1)

Урок
з української мови у 2 класі
Тема:         Моя країна – Україна.
В. Сухомлинський «Без Батьківщини життя – не життя».
                М. Підгірянка «Україна»

Мета:       удосконалення знань учнів про красу української мови, її милозвучність і мелодійність;
                   формування навичок виразного читання, уміння аналізувати зміст прослуханого, робити висновок;
                   виховання любові до України, рідної мови, українського народу, національної свідомості у дітей.

Обладнання:      портрет В. Сухомлинського, державні символи України, цвітні картини з краєвидами України та м. Києва, шкатулка «Народна скарбничка» з прислів’ями, плакат «Без Батьківщини життя – не життя» /В. Сухомлинський/

ХІД УРОКУ

І. Організація класу. Привітання.

Учитель: Любі діти! Добрий день!
Зичу праці і пісень.
А ще, друзі, всім бажаю:
сил, натхнення на весь день.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.     Розгадайте ребус:
1)     Прочитайте, якими ви будете на уроці:
Уважні
Розумні
Організовані
Кмітливі











8















1
У
р
о
к






2
Ш
е
в
ч
е
н
к
о














3
р
о
д
и
н
а









4
м
а
м
а











5
К
и
ї
в










6
к
а
л
и
н
а




7
А
м
в
р
о
с
і
ї
в
к
а






Складіть слово з перших букв кожного рядка (урок).
2)     Український народній поет (Т.Г. Шевченко)
3)     Сім’я на українській мові (родина)
4)     Яке перше слово вимовляє дитина? (мама)
5)     Головне місто України (Київ)
6)     Кущ – народний символ України (калина)
7)     Місто де ми живемо? (Амвросіївка)
-       Прочитайте про що буде йти мова на уроці? (№ 8 Україна)

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.    Гра «Мікрофон».
Дати відповіді:
-       Як називається країна, де ми живемо?
-       Назвіть державні символи України.
-       Яке місто є столицею України?
-       Яка мова є державною?
-       Які вірші про нашу країну, про українську мову та символи ви знаєте?

2.     Читання віршів учнями.

1 уч.  На землі великій
         Є одна країна:
         Гарна, неповторна,
         Красна, як калина.
4 уч.  У всьому світі – кожен зна
         Є Батьківщина лиш одна
І в нас вона одна-єдина -
Це наша славна Україна.

2 уч.  І живуть тут люди
Добрі, працьовиті ,
І кажуть до речі
Ще й талановиті.

5 уч.  Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави.
Це для всіх -  ознака сили.
Це для всіх -  ознака слави.  



3 уч.  Землю засівають,
На бандурі грають
І вірші складають
Про ліси і гори
І про сине море,
Про людей і квіти…
То скажіть же, діти,
Що це за країна?
6 уч.  Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє -  небо, жовте – жито,
Прапор свій оберігаєм,
Він - святиня, знають діти.
Всі:   Наша велика, славна Україна


7 уч.  Ми дуже любим весь наш край
І любим Україну
Її лани, зелений гай,
В саду рясну калину.

IV. Перевірка домашнього завдання.
1.     Хорове читання вірша Р. Купчинського «Київ – серце України»
     (стор. 67).
2.     Конкурс на кращого читача вірша.
3.     Підсумок конкурсу.
4.     - Яку легенду про Київ ви знаєте?
Читання «Казки про Київ» В. Байкова (стор.66-67) (окремими учнями)
- На честь кого місто названо Києвом?
Слухання пісні «Київський вальс» П. Майбороди.
5.     Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
І до сонця дотягніться,
В різні боки похиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз – присядьте, два – присядьте
І за парту тихо сядьте.
V. Робота над новим матеріалом.
1.     Оголошення теми уроку. Короткий звіт учителя про великого педагога, письменника В. Сухомлинського.
2.     Словникова робота за підручником (с. 68) (укр. – рос. словник)
3.     Читання вчителем казки В. Сухомлинського «Без Батьківщини життя – не життя» (стор. 68-69).
4.     Самостійне читання казки учнями напівголосно.
5.     Читання казки окремими учнями.
6.     Бесіда за змістом казки:
-       Чому Журавлик полетів на південь, де вічне літо?
-       Чому він засумував?
-       Що здивувало Голубого Папугу?
-       Яку відповідь дав Журавлик Папузі?
-       В яких словах висловлена головна думка казки?
7.     Який віршик про такого Журавлика ви знаєте?
8.     Читання учнями вірша:

Жура-жура, Журавель
Облітав він сто земель.
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали Журавля:
-         Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
-         Краще рідної немає!
П. Воронько

9.     Народна скарбничка.
-      Прочитайте прислів’я (с. 69). Яка думка в ньому виражена.
У чужій стороні і весна не красна.
-      Які прислів’я про рідний край ви знаєте?
Відповіді дітей, наприклад:
-      Рідний край – зелений рай.
-      Кожному мила своя сторона.
-      Батьківщина – мати, умій за неї постояти.
-      Людина без Вітчизни, як соловей без пісні.
10.  Робота в парах: на партах для кожної пари учнів прислів’я (1 і 2 частини). Завдання: зібрати прислів’я, поповнити ними шкатулку «Народна скарбниця».
11.  Робота в зошитах: удосконалення писемних умінь.
а) списати прислів’я з дошки:
         У чужій стороні і весна не красна.
б) списати відповідь Журавлика Папузі:
         Там моя Батьківщина.
         А без Батьківщини і життя – не життя.
12.                         Читання вірша М. Підгірянки «Україна» с. 69.
-       самостійно  упівголоса;
-       хором;
-       окремими учнями.

VI. Підсумок уроку
1.     Бесіда:
-       про що ви дізналися на уроці?
-       чому оповідання має таку назву?
-       що вам сподобалось на уроці?
-       чому навчає цей урок?
2.     Читання учнями вірша, записаного на дошці:
Любіть Україну у сні й наяву,
Вишневу свою Україну.
Красу її вічно живу і нову
І мову її солов’їну.
Учитель:  - До чого закликає цей вірш?
                   - А зараз, діти, я прочитаю для вас вірш, який я склала сама.
Україна – рідний край
Люблю тебе, мій рідний край!
Мою прекрасну Україну!
І працьовитий твій народ,
І мову солов’їну.
Люблю твої степи безкраї,
Річки і гори, білії сади,
І ніжну пісню соловейка в гаї
І тонкі віти схилої верби.
Люблю твої рожеві айстри
І чорнобривці восени,
І журавлів курликання у небі,
Що нам весну на крилах принесли.
Люблю гостинність нашого народу,
Неначе доля, вишитий рушник.
Широке поле золотой пшениці,
Де стиглий колос до землі поник.
Може десь земля є краща,
Інша мова, небо золоте.
Та для мене – краща Україна,

Де, мов наречена, калина цвіте.



Немає коментарів:

Дописати коментар